Zamknij
wyszukaj na stronie

UWAGA! EWAKUACJA! O czym pamiętać podczas zarządzania ewakuacją?

Podczas prowadzenia przedsiębiorstwa, zarządzania nim, wiele osób skupia się na działaniach operacyjnych. Warto jednak zadbać także o kwestie związane z bezpieczeństwem pracowników działających w firmie. Konieczne jest właściwe przygotowanie się do zdarzeń nieprzewidzianych, takich jak: pożar, zagrożenie wybuchem, wyciekiem, skażeniem lub katastrofą budowlaną. Jak bezpiecznie zarządzać ewakuacją? Czy odpowiednie oprogramowanie może w niej pomóc i ocalić życie?

Celem ewakuacji jest zapewnienie ludziom szybkiego, sprawnego oraz możliwie najbardziej bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożenia. Osoby ewakuowane powinny zebrać się w wyznaczonych i odpowiednio zabezpieczonych strefach. Ewakuacja może być zarządzona odgórnie, jak i przeprowadzona w ramach samoewakuacji. W obydwóch przypadkach należy jednak wiedzieć, jakie zasady powinny panować podczas ewakuowania się oraz jakie funkcjonalności programu do ewakuacji warto wykorzystać w jej czasie.

Kto może zarządzić ewakuację? Kto koordynuje ewakuacją?

Kwestie związane z ewakuacją w miejscu pracy są dokładnie określone przez Ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Zgodnie z jej zapisami za bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji odpowiedzialny jest właściciel budynku, innego obiektu budowlanego lub terenu. W praktyce bardzo często oznacza to, że za ewakuowanie osób oraz zabezpieczenie sprzętu i danych odpowiedzialny jest właściciel przedsiębiorstwa. Co ważne, na mocy zapisów Kodeksu pracy jest on zobowiązany do wyznaczenia pracowników, którzy będą odpowiedzialni za działania w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji. Mogą oni zarządzać oraz koordynować ucieczką. Do jej ogłoszenia i nadzorowania uprawnieni są także:

  • właściciel firmy,
  • dyrektor, kierownik, a także osoba pełniąca funkcję zastępcy,
  • portier,
  • osoba kierująca działaniami ratowniczymi, np. strażak.

Bardzo ważne jest, aby ewakuację ludzi podjąć w momencie, gdy zaistniałe zdarzenie losowe stwarza dla nich zagrożenie. Pozwala to na znaczne zmniejszenie szkód oraz uniknięcie strat, np. w personelu.

Oznaczenie drogi ewakuacji

Najważniejsze zasady podczas ewakuacji

Warto zaznaczyć, że podczas prowadzenia ewakuacji niezwykle ważne jest przygotowanie się do niej. W firmie powinna być opracowana procedura ewakuacji określająca zasady opuszczenia budynku w sytuacjach awaryjnych. Konieczne jest także oznaczenie dróg i wyjść ewakuacyjnych, które powinny być regularnie sprawdzane — ich rozmieszczenie, drożność, przepustowość. Ponadto istotne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników. W tym celu regularnie powinny odbywać się próbne ewakuacje, dzięki którym wiadomo będzie, jak zachować się w czasie trwania tej „właściwej”. Dadzą one także obraz, nad czym trzeba popracować, co zmienić, by była ona sprawniejsza i bardziej efektywna, gdy dojdzie do zagrożenia.

Kluczową kwestią, po zarządzeniu ewakuacji, jest zachowanie spokoju. Chaos i panika nie sprzyjają podejmowaniu rozsądnych decyzji. W momencie ogłoszenia konieczności ucieczki, przymusowe jest przerwanie wykonywanych prac, opuszczenie pomieszczenia i ostrożne skierowanie się do miejsca zbiórki, które wyznaczone jest na zewnątrz obiektu. Ewakuację rozpoczyna się od stref, w których powstało zagrożenie, aby zminimalizować liczbę pokrzywdzonych.

Dopuszczalne jest zabranie ze sobą komputerów, innego sprzętu czy okrycia, jednak należy zrobić to tylko wtedy, gdy możliwe to w bezpiecznych warunkach. Drzwi należy zamknąć za sobą, niewskazane jest blokowanie ich przy użyciu klucza. Wychodząc jako ostatnia osoba, należy konieczne spojrzeć, czy nikt nie pozostał w pomieszczeniu. Drzwi wyposażone w samozamykacze nie powinny być zablokowane w pozycji otwartej.

Gdy to możliwe warto odciąć dostęp prądu do budynku.

Jeżeli w obiekcie panuje wysokie zadymienie, dobrze jest zasłonić usta i nos wilgotną tkaniną, a także przemieszczać się w pozycji pochylonej, gdyż najbliżej podłoża zazwyczaj kumuluje się najmniej dymu. W przypadku ograniczonej widoczności wskazane jest poruszanie się wzdłuż ścian.

Podczas ewakuacji zakazane jest przemieszczanie się w kierunku odwrotnym do wskazanego, a także tamowanie w jakikolwiek sposób ruchu. Gdy budynek nie jest wyposażony w windy ognioodporne, pod żadnym pozorem nie wolno używać ich w czasie zagrożenia. Ewakuacja z wyższych kondygnacji musi być prowadzona klatkami schodowymi.

Zarządzanie ewakuacją — jak usprawnić proces?

Koordynacja ewakuacji nie jest łatwym zadaniem, ponieważ w jej czasie odpowiada się za zdrowie oraz życie współpracowników, a także gości, którzy w momencie powstania zagrożenia przebywali na terenie obiektu. Rozwiązaniem, które może znacząco ułatwić niesienie pomocy, jest program do ewakuacji (UNIS SOE). Jest to oprogramowanie, które pozwala na szybkie uzyskanie informacji odnośnie do osób, które są bezpieczne, bo potwierdziły swoją obecność podczas wyczytywania listy w miejscu zbiórki lub informacja taka została zebrana automatycznie np. osoby te odbiły kartę pracowniczą w miejscu zbiórki do ewakuacji, oraz tych, które przebywają dalej w obiekcie. Aby ułatwić koordynowanie ewakuacją, możliwe jest także wbudowanie specjalnego czytnika w tablet służący do zarządzania osobami w sytuacji kryzysowej, co pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów ponoszonych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w instytucji, bez spadku funkcjonalności.

Co ważne, w programie można wygenerować szczegółowe zestawienie pracowników oraz gości, ewakuowanych oraz nie, wraz z opcjonalnym wskazaniem, na którym wejściu odbijali się ostatnio. Szerokie możliwości filtrowania pozwalają na sprawdzenie, ile osób z danej grupy, działu znajduje się na terenie przedsiębiorstwa. Wygenerowane raporty można łatwo wydrukować oraz przekazać służbom ratowniczym przybyłym na miejsce. System jest funkcjonalny, jednak nie nadmiernie rozbudowany, przez co jest intuicyjny, prosty w obsłudze.

Printscreen z platformy SOE

Nasze oprogramowanie do ewakuacji spełnia wymogi BHP i przepisów przeciwpożarowych. Może być stosowane w firmach o każdej wielkości oraz o zróżnicowanych potrzebach. Niezwykle praktyczną funkcją jest możliwość zintegrowania sterowania drzwiami. Oznacza to, że w ustawieniach można wybrać opcję automatycznego otworzenia wszystkich zamków w momencie zgłoszenia pożaru. Rozwiązania to doskonale sprawdza się w miejscach, które mają dużo wydzielonych zabezpieczonych stref — pozwala na usprawnienie, przyspieszenie ewakuacji.

Co ważne, do UNIS SOE — Stany Osobowe i Ewakuacja, można zalogować się przez każdą przeglądarkę, zarówno desktopową, jak i na urządzeniu mobilnym. Dzięki temu działania możliwe są w dowolnym miejscu i czasie. Korzystając z każdego sprzętu z dostępem do Internetu, można sprawdzić, ile osób znajduje się w miejscu zbiórki, a ile jeszcze pozostało w budynku.

Rozwiązanie Stany Osobowe i Ewakuacja może być połączone z zewnętrznym wyświetlaczem LED, na którym w czasie rzeczywistym wyświetla się liczba osób na terenie obiektu czy w danej strefie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników oraz pracodawców z zagranicy, nieznającym języka polskiego, UNIS SOE działa także po angielsku.

Moduł ten współpracuje z innymi rozwiązaniami Platformy UNIS m.in. z  UNIS KWW (Księgą Wejść/Wyjść), UNIS KD (Kontrolą Dostępu), UNIS RCP (Rejestracją Czasu Pracy). Stany Osobowe i Ewakuacja ma szerokie możliwości modyfikowania oraz personalizacji dla jeszcze lepszego dopasowania ich do bieżących potrzeb. Dane są w pełni zintegrowane, co oznacza, że kartoteki w systemach są wspólne.

Dlaczego tak ważne jest sprawne koordynowanie ewakuacją?

Zarządzenie oraz przeprowadzenie ewakuacji ludzi z budynku objętego zagrożeniem musi być przeprowadzone sprawnie i w zorganizowany sposób. Dużo informacji, które wpływają na tempo prowadzonych działań, znaleźć można w systemie do ewakuacji. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest szybkie niesienie pomocy, a także wzrasta prawdopodobieństwo ocalenia jednostek, które się nie ewakuowały. Warto także zaznaczyć, że sprawnie przeprowadzona ewakuacja w razie pożaru czy innych zagrożeń pozwala na zniwelowanie do minimum szkód materialnych oraz utraty danych. Wpływa to bezpośrednio na brak czy znaczne skrócenie przestojów w działaniu firmy, które mógłby być wywołane przez wypadek. Dzięki temu unika się ponoszenia dodatkowych kosztów, które w wielu przypadkach mogą być niezwykle dotkliwe.

Stany Osobowe i Ewakuacja
Wypełnij formularz i sprawdź koszt wdrożenia Systemu Ewidencji Osób i Ewakuacji w Twojej firmie.
Sprawdź koszt wdrożenia

Zaufali nam

Kontakt

Godziny otwarcia biura:
pon - pt 9.00 do 16.30

Wsparcie techniczne:
pon - pt 9.00 do 16.00

autoid@autoid.pl
+48 12 260 16 50
ikona kontaktu
Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Kontakt
X
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Zarządzaj plikami cookies