Zamknij
wyszukaj na stronie

Czym jest i jak wygląda wizyta referencyjna przed wdrożeniem systemu RCP?

Wizyta referencyjna przed wdrożeniem systemu rejestracji czasu pracy to w wielu przypadkach istotny krok w procesie doskonalenia i implementacji narzędzi do zarządzania czasem pracy w organizacji. Ta praktyka umożliwia firmom pozyskanie cennych informacji od innych przedsiębiorstw, które już korzystają z podobnych rozwiązań oraz pozwala dowiedzieć się, jakich korzyści, wyzwań i najlepszych praktyk można oczekiwać w kontekście rejestrowania czasu pracy (RCP). Co warto wiedzieć na temat wizyty referencyjnej, by była przydatna i dała jak najlepsze efekty?

Spis treści:

 1. Na czym polega wizyta referencyjna?
 2. Jak przebiega wizyta referencyjna?
 3. Czy warto wybrać się na wizytę referencyjną?
 4. Jakie pytania można zadać obecnemu Klientowi?
 5. Czy wizyta referencyjna przed wdrożeniem systemu RCP jest zawsze potrzebna?
 6. Wizyta referencyjna online czy na żywo?

Na czym polega wizyta referencyjna?

Wizyta referencyjna to spotkanie, podczas którego potencjalny Klient ma możliwość rozmowy z obecnym użytkownikiem systemu do rejestracji czasu pracy. Jej celem jest poznanie oprogramowania od wewnątrz i zrozumienie, jak jest on wykorzystywany w praktyce. Tego typu spotkanie może mieć wiele korzyści dla potencjalnego Klienta. Wśród nich bez wahania należy wymienić zdobycie cennych informacji zwrotnych od Klienta, który korzysta z danego rozwiązania na temat jakości produktu, doświadczeń związanych z obsługą, ewentualnych problemów. Można również zaobserwować, w jaki sposób oprogramowanie usprawnia pracę firmy, jakie są jego wady i zalety, a także jak wygląda obsługa Klienta ze strony firmy oferującej narzędzie do rejestracji czasu pracy.

Wizyta referencyjna jest ważnym etapem w procesie wdrożenia systemu RCP. Pozwala Klientowi poznać system od wewnątrz i zrozumieć, jak może on być wykorzystywany w jego organizacji. Pozwala także uzyskać rzetelne informacje, które pozwolą mu podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Korzyści wynikające z wizyty referencyjnej to m.in.:

 • pomoc w podjęciu decyzji czy konkretny system RCP jest odpowiedni dla danej organizacji;
 • zrozumienie potrzeb i wymagań dotyczących oprogramowania;
 • oszczędność czasu i pieniędzy poprzez uniknięcie błędów i niedociągnięć w procesie wdrożenia rejestracji czasu pracy.

Jak przebiega wizyta referencyjna?

Tak jak wspomniano wcześniej, wizyta referencyjna jest starannie zaplanowanym procesem, który ma na celu uzyskanie informacji zwrotnych od obecnego Klienta lub użytkownika systemu w kontekście produktu, jak i doświadczeń związanych z firmą wdrażającą system RCP. Jej przebieg zależy od preferencji i nastawienia obydwóch stron, jednak ogólnie można wyróżnić kilka etapów, które najczęściej występują na tego typu spotkaniach. Pierwszym krokiem jest określenie celu wizyty referencyjnej. Gość musi wiedzieć, co chce osiągnąć podczas wizyty i jakie konkretne informacje chce uzyskać od aktualnego Klienta firmy. Spotkanie rozpoczyna się od powitania i krótkiego przedstawienia się obu stron. Następnie potencjalny Klient ma możliwość zapoznania się z produktem w praktyce. Może obserwować, jak jest on wykorzystywany przez obecnego Klienta, a także zadawać pytania na temat doświadczenia, potrzeb, które chciano zrealizować dzięki wdrożeniu, kłopotów z implementacją czy użyciem w codziennej pracy, tak aby mieć pełen obraz sytuacji. Nie należy bać się zadawania szczegółowych pytań dotyczących wykorzystania produktu.

Warto pamiętać, że trzeba się dobrze przygotować do wizyty referencyjnej, aby móc wykorzystać ją w maksymalny sposób, by stanowiła efektywne źródło informacji na etapie decyzyjnym.

Czy warto wybrać się na wizytę referencyjną?

Wizyta referencyjna to doskonały sposób na uzyskanie rzetelnych informacji o produkcie lub usłudze od osoby, która ma z nią bezpośrednie doświadczenie. Dlaczego warto odbyć takie spotkanie? Powodów jest wiele, m.in.:

 • możliwość zobaczenia działania oprogramowania na co dzień — to jeden ze sposobów, aby zobaczyć, jak system jest wykorzystywany w praktyce, dzięki temu można uzyskać realistyczne wyobrażenie o tym, jak będzie spełniać potrzeby organizacji;
 • poznanie opinii obecnego Klienta, który jest ważnym źródłem obiektywnej informacji o produkcie, weryfikacja, czy oprogramowanie jest łatwe w użyciu oraz utrzymaniu,
 • poznanie opinii obecnego użytkownika na temat obsługi Klienta w danej firmie, jakości przeprowadzanych szkoleń po zakończeniu wdrożenia czy opieki serwisowej.

Oczywiście, wizyta referencyjna nie jest gwarancją, że system RCP spełni oczekiwania potencjalnego Klienta. Jednak to doskonały sposób na uzyskanie rzetelnych informacji, które pomogą podjąć świadomą decyzję o zakupie.

Jakie pytania można zadać obecnemu Klientowi?

Podczas wizyty referencyjnej warto zadać obecnemu Klientowi pytania, które pomogą uzyskać szerokie informacje na temat działania systemu do rejestracji czasu pracy. Oto kilka przykładowych:

 • Jakie były główne cele przy wyborze tego produktu?
 • Jak długo system wykorzystywany jest w firmie?
 • Czy oprogramowanie spełnia oczekiwania?
 • Jakie są wady i zalety tego systemu RCP?
 • Jak wygląda obsługa Klienta ze strony firmy?
 • Jaki jest ogólny poziom zadowolenia z produktu?
 • Jakie są najczęściej wykorzystywane funkcje oprogramowania?

Podczas zadawania pytań warto unikać tych ogólnych, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”, gdyż to te otwarte pozwalają na uzyskanie cennych informacji. Nie należy bać się zadawać pytań trudnych lub niewygodnych. Trzeba jednak być uprzejmym i pamiętać, że obecny Klient poświęca swój czas, aby podzielić się opinią, oraz że jest się jego gościem.

Wizyta referencyjna

Czy wizyta referencyjna przed wdrożeniem systemu RCP jest zawsze potrzebna?

Wizyta referencyjna przed wdrożeniem systemu do rejestracji czasu pracy nie jest zawsze konieczna. Mając dobre rozeznanie w programach RCP i znając swoje potrzeby, można podjąć decyzję o zakupie na podstawie informacji dostępnych w Internecie oraz udzielonych przez firmę zajmującą się wdrożeniem.

Wizyta referencja może być bardzo przydatna w przypadku osób niemających dużego doświadczenia z systemami RCP oraz mających specyficzne potrzeby związane z rejestrowaniem czasu pracy.

Warto jednak pamiętać, że wizyta referencyjna wymaga czasu i może generować koszty. Przy ograniczonym budżecie lub czasie, warto rozważyć inne sposoby uzyskania informacji o systemie RCP.

Ostatecznie decyzja o tym, czy udać się na wizytę referencyjną, należy do Klienta. To cenna inwestycja czasu i energii, ale może nie być konieczna w każdym przypadku.

Wizyta referencyjna online czy na żywo?

Wybór między wizytą referencyjną online a spotkaniem na żywo zależy od kilku czynników, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W przypadku rozmowy przez Internet dużym atutem jest wygoda, co ma szczególne znaczenie dla firm, które położone są w różnych miejscach, oddalonych od siebie. Brak konieczności podróży przekłada się na oszczędność czasu i kosztów. Organizacja spotkania online jest również zazwyczaj prostsza i bardziej elastyczna, co ułatwia dostosowanie terminów do planów uczestników. Ten typ wizyty nie daje jednak pełnego wrażenia, jak system lub usługa jest wykorzystywana w praktyce. Ponadto w przypadku wizyty online może być trudniej zadawać pytania obecnemu Klientowi, ponieważ nawiązanie kontaktu poprzez kamerkę jest zazywczaj trudniejsze niż w tzw. realu.

Z drugiej jednak strony spotkanie na żywo może budować silniejsze relacje między uczestnikami. Komunikacja niewerbalna oraz naturalna interakcja są łatwiejsze w czasie spotkań twarzą w twarz, co może być kluczowe dla zrozumienia pełnego kontekstu przekazywanych informacji. Dodatkowo spotkanie fizyczne sprzyja swobodnej dyskusji i natychmiastowym reakcjom na pytania czy komentarze. Niestety tego typu wizyta wymaga podróży, na którą trzeba poświęcić czas i pieniądze. Ponadto spotkanie na żywo trzeba zaplanować i dostosować do harmonogramu swojego oraz obecnego Klienta, co może być mniej wygodne dla osób, które mają ograniczony czas lub możliwości.

Jak można zauważyć, nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy lepszym rozwiązaniem będzie wizyta referencyjna online, czy na żywo — każda z nich ma swoje mocne strony, które należy wziąć pod uwagę, planując spotkanie. Ostatecznie decyzja o tym, czy wybrać wizytę referencyjną online, czy na żywo, zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli zależy Ci na realistycznym wrażeniu i łatwości zadawania pytań, wizyta na żywo może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast cenisz sobie oszczędność czasu i kosztów, spotkanie online będzie bardziej praktyczne.

Zaufali nam

Kontakt

Godziny otwarcia biura:
pon - pt 9.00 do 16.30

Wsparcie techniczne:
pon - pt 9.00 do 16.00

autoid@autoid.pl
+48 12 260 16 50
ikona kontaktu
Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Kontakt
X
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Zarządzaj plikami cookies