Zintegrowany system UNIS z modułem produkcyjnym UNIS PRO w kolejnej firmie produkcyjnej
Firma produkcyjna dostarczająca rozwiązania dla jednego z czołowych producentów na rynku przemysłu lotniczego zgłosiła się do nas z zapotrzebowaniem na system klasy MES/APS, który byłby w stanie wymieniać dane dwukierunkowo z ich systemem ERP SAP Business One. Projekt wymagał zaangażowania wielu specjalistów.
Pierwszym etapem realizacji projektu było przygotowanie szczegółowej analizy projektowej z udziałem obu stron projekt. W ramach pierwszego etapu nasza firma przeprowadziła audyt procesów biznesowych z obszaru produkcji, logistki oraz automatyki przemysłowej, która również miała zostać ujęta wdrożeniem. Klient posiadał rozproszone gniazda produkcyjne, od manualnych, po automatyczne centra obróbcze. Stanowiska manualne wymagały doprowadzenia odpowiednich czujników, w celu zaciągania informacji do naszego systemu o statusie prowadzonej produkcji, wraz z powiązaniem z bieżącymi zleceniami. Realizacja produkcji została oparta o technologię wielopoziomową składającą się z rozbudowanej struktury wyrobu i udziału półfabrykatów, w tym również obsługi kooperacji zewnętrznej co do procesów uszlachetniania finalnego produktu.
Wymiana danych odbywa się w oparciu o autorskie restAPI, które za pomocą odpowiednio przygotowanych procedur, wystawia i odbiera dane w czasie rzeczywistym lub według wcześniej ustalonego interwału czasowego, również z opcją zaciągnięcia i wystawienia danych na żądanie.
Dzięki zaangażowania obu stron udało się zrealizować projekt w czasie 12 miesięcy od momentu wykonania dokumentacji wdrożeniowej, w tym analizy projektowej. Automatyka została oparta o rozwiązania firmy Cognex oraz odpowiednio dobraną szafę sterowniczą. Gniazda produkcyjne zostały wyposażone w panele HMI firmy Siemens.
Produkcja została oparta o klasyczny model START/STOP operacji w powiązaniu z aktualnymi zleceniami oraz stanem fizycznym danego stanowiska tj. maszyny i gniazda. Dane zbierane z czujników pomagają kontrolować dostępność parku maszynowego i niwelować ewentualne przestoje przez odpowiednie funkcje zaimplementowane w UNIS PRO co do obszaru CMMS tj. Utrzymania Ruchu. Pracownicy na produkcji pracują w oparciu o przewodniki produkcyjne (zwane inaczej kartami pracy), w wersji elektronicznej. Kontrola jakości dotyczy odbioru pierwszej sztuki oraz zwolnieniu pozostałych w ramach uruchomionej partii zamówienia. System podpowiada jakie maszyny/gniazda nie są obsadzone i jakie zlecenia czekają na realizację. Po wyrejestrowaniu ostatniej sztuki w ramach danego zlecenia, pracownik może rozpocząć kolejne prace według kolejki wynikającej z planu produkcyjnego. Wszystkie te zdarzenia produkcyjne i okołoprodukcyjne trafiają do systemu, co jest podstawą do dalszych analiz i raportów.
Po zakończeniu wdrożenia i uruchomieniu Systemu AutoID Polska S.A. zapewniło pełne wsparcie, pomoc dla użytkowników i świadczy stałą obsługę serwisową.