Rejestracja czasu pracy w firmach budowlanych
Problem ewidencjonowania pracowników i współpracowników w firmach budowlanych należy do niezwykle popularnych. Sytuacja ta ma miejsce przynajmniej z dwóch powodów. Jednym jest zwyczajowe oddalenie placu budowy od siedziby firmy, innym, częsta rotacja pracowników. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Z pomocą przychodzi system mobilnych terminali RCP, umożliwiający autoryzację osób w sposób zdalny.
System mobilnych terminali składa się terminali Virdi AC-2100. Te wyposażone są w akumulator pozwalający na pracę przez kilka godzin bez zasilania zewnętrznego, modem GSM umożliwiający zdalną transmisję danych przy użyciu sieci komórkowej oraz serwer z programem UNIS zbierający dane z terminali mobilnych, zainstalowany np. w siedzibie firmy.
Jak działa system?
Każdy pracownik i współpracownik firmy budowlanej zarejestrowany jest w jej siedzibie, z przypisanym dokładnym miejscem budowy. Jeśli zachodzi potrzeba, dzięki programowi UNIS, zmiana danych pracownika odbywa się szybko i bezproblemowo.
By zdalna rejestracja czasu pracy była możliwa, na poszczególne place budowy dostarczane są mobilne terminale. To właśnie na nich pracownicy i współpracownicy autoryzują swoje wejścia/wyjścia z budowy, wykorzystując do tego indywidualnie przydzielane karty RFID bądź używając systemów biometrycznych. Autoryzacja odbywa się bez potrzeby on-line’owego połączenia terminala z serwerem zbierającym dane w centrali. Funkcjonalność ta jest niezwykle przydatna, szczególnie wtedy, gdy budowa znajduje się w miejscu, w którym zasięg sieci komórkowych jest ograniczony lub niemożliwy. W takich sytuacjach wystarczy, aby operator terminala raz dziennie, np. podczas wyjazdu z budowy, uzyskał połączenie przez sieć komórkową z serwerem bazodanowym. Wówczas wszystkie zarejestrowane na terminalu zdarzenia wejść/wyjść zgromadzone przez cały dzień, zostaną przesłane do serwera i zsynchronizują się z programem UNIS. Rzecz jasna, w takim przypadku zdarzenia RCP nie będą dostępne w centrali on-line - aby tak się stało, terminal mobilny musiałby być cały czas w zasięgu sieci komórkowej, by na bieżąco przekazywał dane do serwera w centrali.
Zebrane dane zdarzeń wejść/wyjść pogrupowane są w programie UNIS według terminali przypisanych do poszczególnych budów. Dzięki temu łatwo jest sprawdzić, którzy pracownicy, o której godzinie i na których budowach dokonali autoryzacji.
Do analizy danych można wykorzystać raporty programu UNIS ANALYZER lub wykorzystać programy RCP odpowiednio rozliczające czas pracy pracowników.