Jak zabezpieczyć wózek widłowy lub inną maszynę przed uruchomieniem przez nieuprawnione osoby? Mamy rozwiązanie!
Kontrola dostępu do maszyn magazynowych, to ważna kwestia, na którą coraz więcej firm kładzie szczególny nacisk. Opracowane przez nas rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie ich przed uruchomieniem przez osoby niepowołane. System pozwala na bezpośrednią kontrolę dostępu w ramach posiadanej floty wózków w zakresie:
- wózków widłowych ręcznych,
- wózków widłowych czołowych,
- wózków widłowych paletowych,
a także innych maszyn, które wymagają autoryzacji użytkownika.
Tyczy się to zarówno rozwiązań elektrycznych (akumulatorowych) jak i spalinowych (silniki wysokoprężne, silniki zasilane LPG). Dzięki swojej prostej funkcjonalności oraz możliwości pracy całkowicie autonomicznie takie rozwiązanie może być stosowane w każdych warunkach również w przypadku całkowitego braku dostępu do sieci WiFi.
Jak działa system dostępowy do wózków widłowych?
Aby móc uruchomić tzw. widlaka, pracownik musi posiadać kartę zbliżeniową, która pozwala na uzyskanie autoryzacji po przyłożeniu jej do czytnika, który montowany jest bezpośrednio na desce rozdzielczej lub w innym możliwym do montażu miejscu. Jeżeli dana karta jest wprowadzona do pamięci urządzenia jako dostępowa, wówczas zaświeci się odpowiednia dioda i włączy się przekaźnik umożliwiający uruchomienie wózka widłowego lub innej maszyny. Programowanie oraz nadawanie uprawnień odbywa się za pomocą zewnętrznej aplikacji producenta. Rozwiązanie nie wymaga żadnego dodatkowego oprogramowania zewnętrznego oprócz samego programowania kart, które wykonujemy dla naszych Klientów. Do obsługi rozwiązania wystarczą klasyczne karty Mifare 13,56 MHz, które stosowane są do kontroli dostępu UNIS SKD i rejestracji czasu pracy UNIS RCP, jak również Ewidencji Czasu Pracy na Produkcji.
Przemysłowy czytnik RFID wykorzystywany w naszym systemie bezpieczeństwa wózków widłowych ma wodoodporną obudowę IP65. Oprawa nie jest całkowicie wodoszczelna, jednak urządzenie może być używane w przypadku maszyn przechowywanych na zewnątrz.
System może być wyposażony w przełącznik kluczykowy umożliwiający uruchomienie maszyny bez karty, np. w przypadku serwisu wózków. Jest to wariant opcjonalny, jednakże przydatny i wskazany jako wariant awaryjny.
W jakich firmach warto wdrożyć zarządzanie dostępem do wózków widłowych?
Technologie kontroli dostępu wózków widłowych mogą być korzystne dla różnych rodzajów firm, zwłaszcza tych, które działają w branży magazynowej, logistycznej lub przemysłowej, a także u osób prywatnych. Wśród branż, do których kierowana jest nasza oferta oprogramowania do zarządzania dostępem do maszyn magazynowych, warto wymienić:
- firmy produkcyjne,
- magazyny i centra logistyczne,
- budownictwo,
- przemysł spożywczy,
- firmy farmaceutyczne i chemiczne,
- sklepy internetowe (e-commerce),
- lotniska i porty.
Przed wdrożeniem systemu zarządzania dostępem do wózków widłowych ważne jest przeprowadzenie analizy potrzeb i dostosowanie rozwiązania do specyficznych wymagań danej firmy. Dobre praktyki bezpieczeństwa i optymalizacji procesów mogą przynieść znaczne korzyści dla wielu rodzajów działalności gospodarczej.
Zalety uruchamiania wózka widłowego na kartę
Tak jak wspomniano wcześniej, zabezpieczenia dla maszyn magazynowych odgrywają coraz większą rolę. Wynika to z faktu, że mogą przynieść one wiele wymiernych korzyści. Rozwiązania dostępowe dla floty wózków widłowych to przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa. Uruchomienie wózka widłowego za pomocą karty dostępu pozwala na precyzyjną kontrolę, kto ma uprawnienia do operowania danym wózkiem. Ogranicza to dostęp jedynie dla wykwalifikowanych i przeszkolonych operatorów. Bez karty dostępu osoby nieuprawnione nie będą mogły uruchomić wózka, co chroni przed kradzieżą lub przypadkowymi wypadkami. Warto także zwrócić uwagę na to, że systemy autoryzacji dla operatorów wózków widłowych zwiększają optymalizację wykorzystania urządzeń, poprzez lepsze zarządzanie dostępem do maszyn, co może przyczynić się do bardziej płynnych operacji logistycznych i magazynowych. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i wygodne.
Wózek widłowy — kto może obsługiwać maszynę?
Zgodnie z polskimi przepisami prawa, obsługiwaniem wózka widłowego może zajmować się osoba, która spełnia określone warunki oraz posiada odpowiednie uprawnienia. Przede wszystkim pracownik obsługujący wózek widłowy musi mieć ukończone 18 lat i co najmniej wykształcenie podstawowe. Osoba pracująca na tzw. widlaku powinna być w dobrym stanie zdrowia fizycznego i psychicznego. Operator wózka widłowego musi posiadać odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które potwierdzają jego umiejętności w zakresie obsługi wózków widłowych. W tym celu konieczne jest uzyskanie pozwolenia wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego po ukończeniu kursu oraz zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego. Ponadto operatorzy wózków widłowych są zobowiązani do regularnego uczestnictwa w szkoleniach okresowych, które mają na celu przypomnienie najważniejszych informacji z zakresu teoretycznej i praktycznej eksploatacji wózka widłowego.