
Kolejne wdrożenie AutoID w administracji publicznej

Żórawina to niewielka gmina wiejska, położona w województwie dolnośląskim, 15 kilometrów od Wrocławia. Mieści się tam m.in. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej. Prowadzi on działalność w zakresie zaopatrzenia i dystrybucji wody oraz odbioru, oczyszczania ścieków od mieszkańców gminy, a także z położonych na jej obszarze przedsiębiorstw.
Klient borykał się z problemem w zakresie pracy działu kadrowo-księgowego. W instytucji korzystano z papierowych list obecności. Wymagały one od pracowników, podczas dokonywania rozliczeń, ręcznego wprowadzania danych do systemu, który wylicza należne wynagrodzenie dla każdego z zatrudnionych. Chciano rozwiązać ten problem, dzięki automatyzacji procesów rozliczania wypłat.
Po rozmowie z Klientem, ustaleniu jego potrzeb oraz możliwości doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie moduł Rejestracja Czasu Pracy (RCP). System ten pozwala przede wszystkim na rejestrowanie wejść oraz wyjść z miejsca pracy z podziałem na prywatne i służbowe, a także przesyłanie danych do programu księgowo-księgowego OPTIMA, który działa w instytucji (co ważne pod tym kątem wciąż prowadzone są analizy, integracja będzie drugim etapem naszego wdrożenia).
Zaimplementowanie cyfrowej Rejestracji Czasu Pracy pozwala nie tylko na usprawnienie procesu rozliczania, ale także eliminuje pracownicze nadużycia w aspekcie godzin pracy oraz sprawia, że weryfikacja niezbędnych danych jest szybka i intuicyjna — dzięki raportom generowanym przez system.
Użytecznymi funkcjonalnościami RCP dla administracji publicznej bez wątpienia są także:
- kartoteki personalne,
- możliwość rozpatrywania wniosków oraz udzielania różnego rodzaju pozwoleń, np. na nadgodziny,
- rejestracja odbioru godzin oraz dni, nieobecności i urlopów.
W GZGK Żórawina z systemem współpracują 3 rejestratory Virdi AC-1100, 3 zasilacze buforowe z akumulatorem, których zadaniem jest podtrzymanie zasilania w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej, czytnik personalizujący Virdi FOH02, dzięki któremu programowane mogą być karty zbliżeniowe MIFARE wykorzystywane do rejestracji zdarzeń w instytucji.
Kolejny raz możemy pochwalić się efektywnym, a przy tym szybkim wdrożeniem. Prace związane z zaimplementowaniem Rejestracji Czasu Pracy zajęły nam niespełna 3 miesiące — od listopada 2022 do lutego 2023 roku.