Stacje ładowania samochodów elektrycznych z oprogramowaniem a branża hotelarska
Branża hotelarska w Polsce jest niezwykle rozwinięta. W związku z tym na rynku panuje duża konkurencja. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, jak i nie chcąc pozostać w tyle, wielu z hotelarzy decyduje się na poszerzanie oferty, także o rozwiązania z zakresu elektromobilności. Zagadnienia te to wszelkiego rodzaju kwestie związane z użytkowaniem samochodów z napędem elektrycznym.
Jak wynika ze statystyk, w naszym kraju, na koniec września 2022 zarejestrowanych było 54 795 samochodów osobowych zasilanych energią elektryczną, w tym 27 200 tzw. elektryków oraz 27 595 hybryd plug-in. Liczby te wciąż będą rosły, dlatego konieczne jest zadbanie o rozwój infrastruktury i montaż ładowarek do samochodów elektrycznych na często uczęszczanych parkingach, np. przy hotelach. Dlaczego? Jakie rozwiązania wybrać?
Dlaczego stacja ładowania samochodów elektrycznych do hotelu to dobra inwestycja?
Stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce nie są tak dobrze dostępne, jak można by się tego spodziewać. W związku z tym inwestycja w nie może być bardzo korzystnym przedsięwzięciem dla hotelarza. Wynika to z faktu, że liczba samochodów elektrycznych będzie rosła, a co za tym idzie, zwiększy się zapotrzebowanie na ładowarki. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w hotelu to duże udogodnienie dla gości. Brak konieczności poszukiwania miejsca do naładowania pojazdu w obcym mieście to spory atut zarówno dla turystów, jak i podróżujących biznesmenów. Gdy użytkownicy będą wiedzieć, że w danym obiekcie mogą skorzystać z wygodnego pokoju oraz efektywnej ładowarki do auta, pozostaną mu wierni, a także polecą go swoim znajomym czy kontrahentom.
Decydując się na stację ładowania samochodów elektrycznych do hotelu, warto także pamiętać o możliwości wyprzedzenia konkurencji. Nawet gdy teraz nie ma się gości z tzw. elektrykami, warto pamiętać, że z czasem zaczną się pojawiać. Co ciekawe, jeden z portali rezerwacyjnych obiektów noclegowych pozwala na łatwe wyfiltrowanie hoteli czy pensjonatów z ładowarką do samochodu elektrycznego. Ich montaż dobrze wpływa na konkurencyjność; pozwala wyróżnić się na tle podobnych obiektów noclegowych.
Inwestycja w stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce to także szansa na poprawę wizerunku. Dzięki niej uzyskać można status obiektu proekologicznego, co dla wielu klientów staje się coraz ważniejsze, a także innowacyjnego, stawiającego na rozwój oraz spełnianie coraz to nowszych potrzeb gości.
Na samym końcu warto także poruszyć aspekt finansowy. Po pierwsze stacje ładowania do hoteli są stosunkowo tanie do wdrożenia i utrzymania. Warto także spojrzeć na nie w kontekście dodatkowego przychodu. Ładowarki do „elektryków” można udostępniać nie tylko gościom hotelowym, ale także osobom odwiedzającym restaurację czy z zewnątrz, które poszukują możliwości naładowania swojego auta elektrycznego.
Jak rozliczać stacje ładowania pojazdów w hotelach?
Stacje ładowania pojazdów zazwyczaj udostępniane są użytkownikom odpłatnie. Jednymi z popularniejszych metod rozliczania zużycia jest zastosowanie aplikacji, karty prepaid czy płatniczej. Rozwiązania te mogą być jednak kosztowne, a ich obsługa skomplikowana. W związku z tym, w hotelach, pensjonatach czy apartamentach dużo lepiej jest korzystać ze specjalnego oprogramowania do rozliczania korzystania ze stacji ładowania pojazdów. Każdorazowo rozpoczęcia ładowania musi być autoryzowane przez odczyt karty RFID lub odcisków palców — pierwsze z rozwiązań jest jednak bardziej praktyczne.
Każda z kart może być przypisana do danego pokoju, by móc kontrolować zużycie energii przez gości. Istnieje także możliwość zapisania w systemie danych bezpośrednio z dowodu osobistego, co nie wpływa znacząco na wydłużenie czasu meldowania gościa oraz wydawania mu narzędzia autoryzacyjnego.
Oprogramowanie ułatwia rozliczanie się za używanie stacji. Konkretna opłata może być doliczana do kosztu pobytu. Możliwe jest również oferowanie gościom bezpłatnego naładowania samochodu — w ramach prezentu od firmy. W tym aspekcie warto jest wykorzystać możliwość reglamentowania poboru energii przez użytkownika danej karty (gościa danego pokoju) dla jeszcze lepszej kontroli nad urządzeniem i jego eksploatacją.
Z poziomu oprogramowania można włączać i wyłączać stacje, nadawać użytkownikom uprawnienia do korzystania z niej w określonych godzinach (poza nimi uzyskanie autoryzacji się nie powiedzie i stacja nie zacznie działać). Oznacza to, że możliwość naładowania samochodu elektrycznego może także przysługiwać pracownikom obiektu, w ramach benefitu pozapłacowego.
Stacje ładowania pojazdów z oprogramowaniem w hotelach to nie tylko łatwość obsługi i zarządzania urządzeniem, ale także stały monitoring jej stanu. System umożliwia szybkie wykrycie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, awarii i podjęcie odpowiedniej reakcji dla zapewniania ładowarce bezpiecznej i wydajnej pracy.
Tego typu rozwiązanie wyróżniają wysoka funkcjonalność, prostota działania oraz brak skomplikowanych wymogów prawnych, które należy spełnić, by móc z niego korzystać. Dzięki szerokim możliwościom dopasowywania funkcjonalności stanowi doskonałe rozwiązanie dla obiektów noclegowych o każdej wielkości.
Jakie stacje do ładowania samochodów elektrycznych sprawdzą się do hoteli?
W przypadku każdego obiektu noclegowego niezwykle ważne jest, aby stacja ładowania samochodów elektrycznych była dopasowana do potrzeb. Zazwyczaj w przypadku hotelu czy pensjonatu polecane są ładowarki AC typu wallbox. Mają one maksymalną moc 22 kW. Oznacza to, że ładują samochody stosunkowo szybko, a do tego mogą być podłączone do typowego gniazda sieciowego, co sprawia, że ich montaż jest dość szybki oraz nie wymaga rozbudowanych prac i nie generuje dodatkowych kosztów. W hotelach najczęściej wybierane są stacje z gniazdem ładowania. Są one wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu, ulegają też stosunkowo rzadziej wszelkiego rodzaju awariom i uszkodzeniom mechanicznym. Wybierając ładowarkę do obiektu noclegowego, bardzo ważny jest wybór pomiędzy urządzeniem z jednym oraz dwoma łączami do ładowania. Co istotne, wybierając stację podwójną, można udostępnić początkowo użytkownikom tylko jedno z gniazd, a kolejne uruchomić, gdy zajdzie taka potrzeba związana z większym zapotrzebowaniem.