Zamknij
wyszukaj na stronie

Zastosowanie Beaconów w firmie — gdzie i w jakim celu warto je wdrożyć?

W naszym ostatnim wpisie na temat Beaconów (bikonów) skupiliśmy się na ich działaniu oraz technicznym aspekcie. Dzisiaj wyjaśniamy, gdzie i dlaczego warto je wdrożyć, ponieważ rozwiązania te mają nie tylko wiele zalet, ale także pozwalają na wprowadzenie do firmy usprawnień w wielu aspektach. W jakich branżach i w jakim celu można wykorzystać je w nowoczesnym przedsiębiorstwie?

Beacon, bikon – co to jest i jak działa?

Beacony to technologia aktywna, która opiera swoje działanie na komunikowaniu nadajników z odbiornikami za pomocą Bluetooth Low Energy. Rozwiązanie to pozwalające na określenie lokalizacji nadajnika jest jednym z nowocześniejszych na rynku oraz posiada wiele zalet. Na naszym blogu opublikowaliśmy obszerny artykuł o tym, czym jest technologia Beacon oraz jakie daje możliwości. Można znaleźć tam szereg wartościowych informacji oraz wyjaśnień związanych z ich działaniem.

Grafika pokazująca zastosowanie beaconów

Gdzie i jak mogą być zamontowane nadajniki beaconowe?

Warto podkreślić, że nadajniki Beacon to niewielkie urządzenia, które wyglądem mogą przypominać monetę, są jednak nieco grubsze od niej, lub kartę. W związku z tym można zamontować je w sposób nieodczuwalny dla użytkownika. Chcąc wykorzystać Beacony do lokalizowania ludzi, warto przyczepić je do ubrań lub butów pracowniczych, by podwładni nie gubili, wyjmowali nadajników lub nie próbowali zakłócić ich pracy przez ukrycie np. w dłoni.

Dodatkowo Beacony można zamontować na wszelkiego rodzaju sprzętach oraz urządzeniach w firmie, dla sprawdzania ich położenia w czasie rzeczywistym oraz w raportach ze zdarzeń przeszłych.

W jakich branżach sprawdzą się Beacony?

Aby szczegółowo omówić zastosowanie Beaconów, warto omówić kwestię branż, dla których są przeznaczone. Nasze rozwiązania dostarczamy głównie do:

  • przedsiębiorstw produkcyjnych,
  • hurtowni,
  • magazynów,
  • placówek ochrony zdrowia.

Nie zamykamy się także na inne przedsiębiorstwa, które wśród funkcjonalności Beaconów znajdą rozwiązanie dla siebie — dostarczamy spersonalizowane systemy, dopasowane do potrzeb od wielkości firmy, by mogła ona uzyskać jak szybciej zwrot z dokonanej inwestycji.

Ponadto Beacony mogą być znane także z:

  • centrów handlowych,
  • transportu publicznego,
  • obiektów sportowych,
  • lotnisk,
  • muzeów.

Tam również wykorzystywane są ich funkcjonalności związane z geolokalizacją.

Główne zastosowanie Beaconów z naszej oferty

W tym artykule postanowiliśmy wyjaśnić szczegółowo, jakie może być głównie zastosowanie Beaconów, które posiadamy w swojej ofercie. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko jeszcze lepsze zrozumienie zasady ich działania, ale także odpowiedzenie sobie na pytanie, w jaki sposób można usprawnić za ich pomocą własne przedsiębiorstwo.

Beacony jako lokalizator i narzędzie do wykazywania centrów kosztów

Głównym wykorzystaniem Beaconów jest zweryfikowanie, w jakim miejscu znajduje się dany pracownik. Można sprawdzać to w czasie rzeczywistym, jak i uzyskiwać raporty związane z czasem przebywania konkretnej osoby w danej strefie, wraz z określeniem godzin przybycia do niej oraz jej opuszczenia. Ponadto dzięki wdrożeniu ich w firmie można bardzo łatwo zweryfikować, czy pracownicy gromadzą się w miejscach nieprzeznaczonych dla nich lub np. w palarni poza godzinami przerw. Gdy tak się dzieje, można szybko sprawdzić, kto i ile czasu spędza w danej strefie, nie wykonując obowiązków służbowych. Pozwala to na zwiększenie wydajności podwładnych i zniwelowanie liczby nadprogramowych przerw w godzinach pracy. W kwestii produktywności oraz opłacalności działalności warto także zwrócić uwagę na to, że Beacony pozwalają na wyznaczenie obszarów, za które odpowiedzialni są określeni pracownicy oraz dokładne wskazanie miejsc powstawania kosztów dla jeszcze lepszej optymalizacji prowadzonych działań.

Zastosowanie Beaconów do kontroli zasobów

W kwestiach kontroli lokalizacji Beacony bardzo dobrze sprawdzają się nie tylko dla ludzi, ale i sprzętów czy urządzeń. Warto zamontować je na drogim oprzyrządowaniu, by uniknąć jego kradzieży czy przypadkowego zaginięcia, pozostawienia w nieodpowiednim miejscu. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się także do drobnego, często gubionego sprzętu, ponieważ istnieje możliwość sprawdzenia, w której strefie był ostatnio. Pozwala to na sprawne odnalezienie go, a co za tym idzie, brak zbędnych wydatków ponoszonych na działania operacyjne. Można także zamontować czytniki w szafkach narzędziowych, by móc na bieżąco kontrolować ich zapełnienie.

Warto także zaznaczyć, że Beacony mogą bardzo dobrze sprawdzają się do szybkiego kontrolowania stanów magazynowych oraz sprawnego stałego określenia położenia danych towarów w czasie rzeczywistym, palet np. w centrach logistycznych.

Wykorzystanie Beaconów do systemu kontroli dostępu

W kwestii możliwości zintegrowania Beaconów z naszymi systemami, warto także wspomnieć o tym, że mogą one być elementem systemu kontroli dostępu. W tym przypadku zastępują karty RFID bądź biometrię do otwierania drzwi czy bram. Znalezienie się uprawnionego do wstępu pracownika w strefie odbiornika powoduje, że ma on odblokowany dostęp do danej strefy, pomieszczenia. Doskonale sprawdza się to w miejscach, gdzie noszenie kart czy skanowania palców bądź twarzy jest problematyczne, np. podczas przenoszenia ciężkich rzeczy lub w zawodach, gdzie pracownicy brudzą się, co uniemożliwia zastosowanie biometrii. Warto także wdrożyć to rozwiązanie tam, gdzie konieczne jest szybkie przemieszczanie się, a także gdy pracownicy często zmieniają strefy w ciągu dnia — z Beaconami nie muszą każdorazowo przykładać karty do czytnika, by odblokować dostęp czy zaznaczyć swoją obecność w danym miejscu, co pozwala na efektywniejsze działanie.

Inne zastosowanie Beaconów w obiektach różnego typu

Omawiając najczęstsze zastosowanie Beaconów zwrócić uwagę na mniej oczywiste aspekty. Doskonale sprawdzają się do sprawdzenia, czy pracownik przebywający w niebezpiecznej strefie (np. w chłodni czy pomieszczeniu pozbawionym tlenu) nie potrzebuje pomocy. Dzięki nadajnikom można zweryfikować czy się rusza, nie stracił przytomności. Technologia ta pozwala także na sprawdzenie, czy pracownik nie przebywa w danej strefie dłużej niż konieczne to dla rzetelnego wykonania obowiązków służbowych.

Beacony bez wątpienia usprawniają nie tylko bieżącą pracę przedsiębiorstwa, ale także sprawdzają się awaryjnych sytuacjach. Kolejnym z bardzo praktycznych zastosowań jest wykorzystanie ich w czasie ewakuacji budynków czy terenów zagrożonych. Umieszczenie odbiornika w miejscu zbiórki pozwala na bardzo szybkie i łatwe zweryfikowanie, kto został ewakuowany i znajduje się w bezpiecznej strefie, a kto musi być poszukiwany przez służby. W raporcie znaleźć można wskazówkę, w której strefie ostatnio znajdowała się dana osoba.

Beacony bardzo dobrze sprawdzają się także w ochronie zdrowia, jako rozwiązanie dla pacjentów, np. z demencją czy innymi zaburzeniami. Pozwalają sprawdzać, w których częściach obiektu przebywają, a także zweryfikować, czy nie opuścili placówki.

Jak można zauważyć, technologia aktywna stanowi bardzo wszechstronne rozwiązanie, która może znacząco poprawić funkcjonowanie firmy na wielu polach, a co za tym idzie zwiększyć jej efektywność. Warto zainteresować się tym nowoczesnym rozwiązaniem już teraz, by wyprzedzić konkurentów!

Jesteś zainteresowany Beaconami (bikonami)? Napisz do nas i uzyskaj więcej informacji, jak mogą usprawnić działanie Twojej organizacji!

Zaufali nam

Kontakt

Godziny otwarcia biura:
pon - pt 9.00 do 16.30

Wsparcie techniczne:
pon - pt 9.00 do 16.00

autoid@autoid.pl
+48 12 260 16 50
ikona kontaktu
Masz pytania?
Skontaktujemy się z Tobą!
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Kontakt
X
Chcesz wiedzieć więcej? - wypełnij formularz, a my skontaktujemy się tak szybko jak to możliwe!
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji odpowiedzi na zadane pytanie. Wyświetl pełną treść zgody.
Zarządzaj plikami cookies