Automatyzacja procesów biznesowych w firmie transportowej
Jednym ze zleceń realizowanych przez naszą firmę w ostatnim czasie, było opracowanie systemu do rozliczania pracy osób zajmujących się zliczaniem towaru na pojazdach dostawczych. Rozwiązanie miało na celu rozliczenie działu zajmującego się dystrybucją paczek papierosów do klientów detalicznych, takich jak sklepy czy kioski. Klient wymagał wykonania raportów dotyczących informacji o czasach oczekiwania i zliczania poszczególnych pojazdów, znajdujących się na bazie przeładunkowej.
Firma, dla której wykonywaliśmy usługę, posiada kilkanaście pojazdów dostawczych, które codziennie rano są załadowywane towarem na hali, a następnie wyruszają w trasę, aby go dostarczyć. Po powrocie są ponownie przeliczane w celu weryfikacji rozliczenia kierowcy–handlowca z wydanego towaru.
Stosowane urządzenia
W celu realizacji zadania postanowiliśmy zastosować autorski terminal przemysłowy AC-9000, czytniki kart Virdi VS-RS20D, kontroler Virdi MCP040 oraz anteny UHF. Za pomocą tego sprzętu uzyskaliśmy elastyczny system, oferujący wiele możliwości personalizacji na potrzeby klienta.
Rozwiązanie jakie zaproponowaliśmy to instalacja dwóch czytników kart Virdi VS-RS20D, przy wejściu do hali oraz przed wejściem do części socjalnej. Służą one jako rejestrator czasu pracy.
Na hali, gdzie pojazdy dostawcze wjeżdżają na załadunek i liczenie, zainstalowany został terminal przemysłowy AC-9000 ze specjalnie napisanym oprogramowaniem oraz antenami UHF (czytniki dalekiego zasięgu). Antena UHF została zamontowana w taki sposób, aby zliczała i „wrzucała” na listę pojazdy oczekujące na przeliczenie. Każdy z pojazdów otrzymał TAG – pasywną naklejkę UHF dalekiego zasięgu identyfikującą dany pojazd w systemie.
Korzystanie z systemu
Na ekranie dotykowym terminala AC-9000 widoczny jest pulpit podzielony na dwie części. Prawa, zielona strona służy do wyświetlania pojazdów, które wjechały na halę (na liście pojawia się ich numer rejestracyjny), zaś lewa strona – czerwona - prezentuje pojazdy aktualnie zliczane.
Poniżej opisano sposób obsługi terminalna przez pracowników zliczających.
- Pracownik zliczający, po wjeździe pojazdu na halę, korzystając z prawej części terminala. Przy pomocy ekranu dotykowego wskazuje rejestrację wybranego pojazdu.
- Pracownik przykłada swoją kartę do czytnika znajdującego się na terminalu, co powoduje przypisanie mu wybranego pojazdu do liczenia i przesunięcie tablicy rejestracyjnej pojazdu na prawą stronę terminala (czerwone pole pojazdów aktualnie zliczanych).
- Po przeliczeniu pojazdu, pracownik ponownie podchodzi to terminala i odbijając na nim swoją kartę, kończy proces liczenia.
- Powtarzając powyższy schemat, może przystąpić do liczenia towarów na kolejnym samochodzie.
Oprogramowanie zarządzające
Całym systemem zarządza aplikacja UNIS, oparta na bazie danych MSSQL, która gromadzi wszystkie zdarzenia. Przy pomocy tej aplikacji można dodawać/modyfikować pola pracowników oraz pojazdów. Pozwala również na rozbudowę systemu o kolejne urządzenia.
Na terminalu przemysłowym działa autorska aplikacja Invent, zaś do tworzenia raportów użyliśmy innej autorskiej aplikacji - UNIS Analyzer.
Rozbudowa systemu
Po pewnym czasie od ukończenia wdrażania powyższych rozwiązań, klient zwrócił się do nas z prośbą o rozbudowę obecnego systemu. Zależało mu na zliczaniu czasu przebywania pojazdu na hali. W tym celu zainstalowaliśmy kolejną antenę UHF podłączając ją do kontrolera MCP040. Jej zadaniem było odnotowywanie w systemie czasu wyjazdu pojazdów z hali. Nowa opcja dała możliwość generowania dodatkowego raportu, pokazującego całkowity czas przebywania każdego z pojazdów na terenie hali.
Dzięki zastosowaniu naszych rozwiązań, udało się szybko rozbudować system o dodatkową funkcjonalność, co potwierdza wysoką elastyczność naszych produktów.