System automatycznej identyfikacji pozycji magazynowych to oszczędność czasu i pieniędzy
Możliwość szybkiego namierzenia produktu w magazynie oraz ciągły dostęp do jego pozycji składowej to cechy, które znacznie ułatwiają zarządzanie magazynem. Aby osiągnąć powyższy stan, powstał system automatycznej identyfikacji pozycji magazynowej, który rozwiązuje problem śledzenia obiektów składowanych na regałach.
Wymarzona sytuacja dla pracowników magazynowych ma miejsce wówczas, gdy poszukiwany obiekt zostanie namierzony w ekspresowym tempie, najlepiej w pełni automatycznie. Aby zrealizować ten plan, należy w sposób jednoznaczny identyfikować pozycję jego wprowadzania na regał oraz każdy późniejszy ruch – przesuwanie się po poziomie zgodne z kolejką zdejmowania obiektów.
System automatycznej identyfikacji pozycji umożliwia, bez modyfikacji struktury mechanicznej istniejących regałów, w pełni automatycznie optymalizować alokację obiektów w regałach. Dzięki niemu możliwa jest szybka i sprawna identyfikacja obiektów – system identyfikuje pozycje jednoznacznie, bez zewnętrznej ingerencji. Prowadzi to do oszczędności czasu, a co za tym idzie pieniędzy.
Jak działa system automatycznej identyfikacji pozycji magazynowych w praktyce?
Obiekt, przed składowaniem go w magazynie, zostanie oklejony odpowiednią etykietą, która zawiera transponder RFID, co umożliwia jego późniejszą identyfikację. Dane zapisane w TAG-u ustalane są z klientem i powinny zawierać informacje umożliwiające jego bezproblemową identyfikację, zarówno model jak i serię. Muszą być jednoznaczne i nie pozostawiać wątpliwości.
Tak przygotowane produkty trafiają do konkretnej kolumny, gdzie zostają zmagazynowane na odpowiednim poziomie.
Aby móc śledzić obiekt, każda kolumna u swej podstawy powinna zawierać anteny dalekiego zasięgu oraz odpowiednią sygnalizację, gdzie każdy ze znaków odczytywany jest według następującego schematu:
- kolor zielony poświadcza o poprawnym odczytaniu TAG-u RFID i prawidłowym wprowadzeniu go do systemu
- kolor żółty pozwala na zmagazynowanie obiektu na poprawnym poziomie (w tym czasie nie ma możliwości kolejnego odczytu RFID – zapewnia to ochronę przed zdublowaniem danych)
- sygnał alarmowy (buzzer) świadczy o błędzie.
Programowanie konkretnego poziomu realizowane może być na dwa sposoby – ręcznie, poprzez przypisanie do każdego poziomu serii składowanych produktów, lub automatycznie, poprzez wczytanie go przy pomocy anteny RFID, bądź zaznaczenie, że na danym poziomie spójność w zakresie modeli nie jest kontrolowana.
Zaprogramowany obiekt, korzystając z siły grawitacji, po tym jak trafi na odpowiedni poziom, składowany jest na regale wraz z pozostałymi. Odpowiednio zainstalowane czujniki optyczne pozwalają na identyfikację poziomu, na którym znajduje się obiekt i struktury danych przypisanej do konkretnego miejsca.
Po powyższych czynnościach można uzyskać pełną informację o elementach znajdujących się w strukturze – o serii, ilości elektów, dacie produkcji itp.
Umożliwia to kontrolę serii na danym poziomie, porządek w pobieraniu obiektów oraz łatwą identyfikację pozycji zmagazynowania produktów, poprzez zastosowanie dwóch paneli dotykowych HMI zamontowanych po obu stronach transtockera.
System automatycznej identyfikacji pozycji magazynowych to dobra inwestycja
Stosowanie systemu automatycznej identyfikacji pozycji magazynowych wpływa niezwykle korzystnie na działania, jakie prowadzone są w magazynie. Umożliwia łatwy, a przede wszystkim szybki dostęp do pozycji obiektu. Zapewnia w pełni automatyczną optymalizację alokacji obiektów w regałach, bez ich modyfikacji. To doskonała inwestycja, która natychmiastowo usprawni pracę magazynu.